Evde Nişan Hazırlıkları Yaparken İşinize Yarayacak 9 İpucu

Ara 2, 2022

evde nişan, düğün fotoğrafçısı, portre fotoğrafçısı, lifestyle photographer, couple photographer, evlilik, düğün, aile, wedding photographer, Istanbul wedding photographer, İstanbul düğün fotoğrafçısı, İstanbul Dış Çekim düğün fotoğrafçısı, dış çekim düğün fotoğrafçısı, portre, portre fotoğraf çekimi

Evde nişan hazırlıkları yapacaksınız ama süreci nasıl yöneteceğiniz hakkında bir fikriniz yok mu? Heyecanınızı ve stresinizi, bu süreci yaşamış biri olarak çok iyi anlıyorum. Keşke bu durumları iyi yönetebilen biri bu şekilde bana da ipucu verseydi diyebilirim çünkü bu süreçte her kafadan farklı bir ses! Bununla birlikte her ses kendi nişanını hayal edercesine bir şeyler sunuyor.

Unutulan şu ki; bu sizin gününüz1 Kendi bütçenizin ve emeğinizin belirlediği ölçüde hayalinize yakın bir söz, nişan merasimi hazırlayabilir veya bir organizasyon firması ile anlaşabilirsiniz.

Hadi gelin bu yazımda sizler için derlediğim evde nişan merasimi yapma konusundaki işe yarar konu başlıklarına değinelim.

1. Nişana Kimler Davet Edilmeli?

Evde nişan yaparken genelde şunu bir çoğumuz unutuyor ve bence akıldan çıkmaması gereken en önemli şey! Aslında hepimiz bir bireyi temsil ediyoruz yani çekirdek ailenizi ve karşı tarafın çekirdek ailesini de kişi olarak sayıyor olmalısınız. Nişana hem kız hem de erkek tarafı katılacağı için evde yapılan nişanların davetli sayısı genelde 20-30 kişi arasında değişebiliyor.

Sonrasında evinizin kapasitesine göre, ağırlayabileceğiniz kişi sayısına göre, sizler dışında davet edeceğiniz kişileri belirlemekte fayda var. Bunları göz önüne almazsanız hem davetliler hem de siz rahat hareket edemezsiniz ve günün stresi daha da artar. Bu nedenle rahat ve keyifli bir gün geçirmek istiyorsanız, evinizin kapasitesine göre makul sayıda kişiyi çağırmaya özen göstermelisiniz.

Nişanınızda size yardımcı olacak yakın arkadaşları da unutmamak lazım. Yanınızda sizinle olmasını istediğiniz arkadaşlarınıza öncelik verebilirsiniz. Herkesin oturabileceği bir yer bulmak zorsa olsa da organizasyon şirketinden sandalye yardımı alabileceğinizi unutmayın. Genelde salonunuzdaki mobilyaları kaldırarak sandalye düzeni oluşturabilirsiniz. Ayrıca evde nişan sonrası başka bir mekanda kutlama yaparak eve çağıramadığınız yakınlarınızı da mutlu edebilirsiniz.

Evde nişan yaparken işinize yarayacak 10 ipucu, düğün fotoğrafçısı, portre fotoğrafçısı, lifestyle photographer, couple photographer, evlilik, düğün, aile, wedding photographer, Istanbul wedding photographer, İstanbul düğün fotoğrafçısı, İstanbul Dış Çekim düğün fotoğrafçısı, dış çekim düğün fotoğrafçısı, portre, portre fotoğraf çekimi, belgesel düğün fotoğrafçısı, düğün günü, fotoğraf çekimi, gelin, gelinlik, makyaj, gelin makyajı, gelin ayakkabısı, damatlık, düğün günü, düğün organizasyonu,

2. Nişanda Ne Giyilir, Saç ve Makyaj Nasıl Olmalı?

Evde nişan veya söz merasiminde abartılı giyimlerden kaçınmanızı öneririm. Rahat hareket edebileceğiniz ve kendinizi rahat hissedeceğiniz midi boylarda bir elbise seçimi yapmanız doğru bir tercih olacaktır.

Renk konusunda gelirsek; düğün sürecinizde, bekarlığa vedanızda beyaz seçimlerini sıkça yapıyor olacaksınız. Bu sebeple nişan sürecinizde de beyaz yerine; belirlediğiniz konsepte uygun renk seçiminde bulunabilirsiniz. Bu tarz bir seçim, konsept bütünlüğünüz açısından da hoş bir görüntü sağlayacaktır. Yada farklı olarak mevsime uygun, tarzınıza göre renk seçimleri yapabilirsiniz.

Burada şu konuya da değinmek isterim. Nişan kıyafetini erkek tarafımı alır gibi sorular geliyor bazen. Buna şöyle cevap vermek istiyorum. Bence hiç biri alsın diye beklemeyin. Kendi elbisenizi kendiniz alın. Bazı adetler gerçekten çok gereksiz. Sonrasında bazı kayınvalideler yada erkek tarafındaki kişiler yanlış anlamaya açık davranışlarda bulunabiliyor. Boş yere kendi kalbinizin kırılmasına müsaade etmeyin. Özgürce elbisenizi kendiniz seçin ve alın derim ben.

Kıyafetimizi aldık, sırada saç ve makyajımız var. Zaten evde bir söz merasimi gerçekleştireceğiniz için abartılı saç ve makyajdan kaçınmalısınız. Seçmiş olduğunuz elbiseye uygun sade ve soft bir makyaj, saç tercihinde bulunabilirsiniz. Örneğin açık veya yarım toplu saçlar tercih edebilirsiniz. Kuaför seçiminiz çok önemli. Sizi keyifle hazırlayacak ve kendinizi rahat hissedeceğiniz bir kuaför seçmenizi öneririm.

İstanbul’da yaşayanlar için ” Özer Tayfun Wedding ” i tavsiye ederim. Kendinizi, gözünüz kapalı teslim edebilirsiniz. Saç için Özer abi, makyaj için kesinlikle Şükran abla. Onları seçtiğim için hiç pişmanlık yaşamadım. Yine olsa yine giderim.

Hep kızlardan söz ediyoruz, birazda beylerin neler tercih edebileceğine değinelim. Sevgili damatlar, düğün günüz bir çoğunuz smokin gibi ağır modeller tercih ediyor olacaksınız. Nişan gününüzde ağır modellerden kaçınmanızı tavsiye ederim. İster evde, ister dışarda nişan yapıyor olun; sade, rahat ve yumuşak renklerde seçim yapabilirsiniz. İlla ceket ve kravat olmanız şart değil, yelek tercih edebilirsiniz yada omuz askısı papyon olabilir. Kendinizi rahat hissetmek sizin de hakkınız. Dümdüz takım elbise mantığını aklınızdan çıkartabilirsiniz.

3. Nişan Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Uygun renk ve tema seçimiyle küçük bir nişan bile daha zarif ve özenli gözükebiliyor. Tabii ki süslemede çiçeklerin önemi ve hikayeye kattığı duygu çok büyük. Dekorasyonda kullanacağınız çiçeklerle çok hoş ve enerjisi güzel bir görüntü yaratabilirsiniz. Ayrıca nişanınızın akılda kalması için fotoğrafların da çekilebileceği özel bir fotoğraf köşesi hazırlayabilirsiniz. Bu köşeyi çiçeklerle ve neon ışıklarla süsleyebilirsiniz.

Tabii nişanınızı ölümsüz kılmak için iyi bir fotoğrafçıyla anlaşmanızda da fayda var. Bu sayede tüm gecenizin hem videosu hem de fotoğraflarına sahip olabilirsiniz. Fotoğraf çekimi için size eşlik etmemi isterseniz iletişime geçebilirsiniz.

4. Evde Nişanda Ne ikram Edilir?

Genellikle yapılan dolmalar, börekler, salatalar gibi ikramlıkların hepsini masalara koyuyorlar. Benim tavsiyem bu şekilde yapmamanız. Sadece nişan gününüze özel pastanızın, nişan hediyelikleriniz, yüzük tepsiniz ve hazırladıysanız nişanınıza özel kurabiyeleriniz olabilir. Onun dışındaki tüm ikramlıkları ya mutfakta hızlı servis edilebilecek şekilde sıralayın yada açık servis gibi nişan konseptinizden ayrı bir alanda sergileyebilirsiniz. Ama en doğrusu, dağınıklığa ve karmaşaya sebep olmaması için mutfakta olması.

Genellikle tek kişilik tatlılar, şekerlemeler ve ortada nişan pastasıyla birlikte çok hoş tatlı köşeleri hazırlanıyor. Tuzlular içinse yine kolay yenilebilecek atıştırmalıklar tercih ediliyor. Nişan bütçenize göre, nişan sırasında yükünüzü azaltmak için bir catering servisiyle de anlaşabilirsiniz. Bu şekilde stresinizi ve yorgunluğunuzu da azaltabilirsiniz

5. Nişanda Davetlilere Ne Hediye Edilir?

Hediyelikler herkesin kafasında karışıklığa sebep oluyor genelde. Organizasyon firmanızın içeriğinde varsa onlardan talep edebilirsiniz eğer yoksa el emeği girişimcilerden bütçenize ve konseptinize uygun olanları seçebilir veya kendiniz de yapabilirsiniz.

Benim tercihim hediye bütçenizi kıymet bilinmeyecek bir kaç eşyaya vermek yerine vakıflara bağışlayabilirsiniz. Lösev, UNICEF, Tema vakfı gibi vakıf kuruluşlara bağışta bulunabilirsiniz.

6. Nişanda Geleneklerin Sıralaması Nasıl Olmalı?

Nişan sürecinde Türk kültürünü bilmeyenimiz yoktur. Yeni nesil veya aykırı olmayı seven bizler bu sıralamayı bozmayı seviyoruz yine de. :))

Kız isteme merasimi, nişan yüzüklerinin takılması, Türk kahvesi ikramı ve nişan pastasının kesilmesi gibi bir sıralama yapabiliriz. Peki bu sıralama nasıl olur?

Gelin adayı ilk olarak herkese Türk kahvesi yapar. ( Bazıları isteme merasiminden sonra kahve servis etmeyi tercih ediyor ama kahvenin önden servis edilmesinin amacı, insanlar hemen söze giremeyebilirler. Kahveyle olayı bağlamak diye bir şey var. ” Evet, kahvelerimizi de içtiğimize göre gelelim sebebi ziyaretimize.. ” gibi bir bağlama yaparlar ve isteme merasimi oluşur. ) Damada tuzlu kahve de bu aşamada yapılır, bence artık damatlar tuzlu kahve içmemeli, bırakın onlarda ağız tadıyla kahvelerini içsin arkadaşlar. (Hadi kendine bir tuzlu kahve yap ve tadına bak! Sence değer mi?)

Kahveler ikram edildikten ve sohbet edildikten sonra erkek tarafı, kız tarafından kızı isteme konuşmasını yapar. Kız isteme merasimi gerçekleştikten sonra nişan yüzükleri takılır ve kurdele kesilir. Ardından davetlilere yemekler ve içecekler ikram edilir. En son olarak ise nişan pastası çift tarafından kesilir.

7. Nişan Tepsisini Kim Tutar?

Nişan tepsinizi kim tutacak? Bu gelin adayının yakın kız çevresi tarafından çok sorulur. Eğer kız kardeşi varsa onun tutması uygun olacaktır yoksa da gelin hanımın uygun gördüğü bir arkadaşı yada kuzeni tutabilir. Geleneklere göre tutan kişinin bekar olması gerekiyormuş. Sebebi de ona da bu güzel mutluluk güzel kapılar açsın, kısmeti açısın diye. Kısmetinin açılmasını istediğiniz kişiyi seçebilirsiniz. :))

8. Nişan Kurdelesini Kim Keser?

Kurdeleyi kesen kişinin genellikle güzel bir evliliğinin olmasının da şans getirdiğine inanılır. 🙂 Kız yada erkek tarafından olması fark etmez. Kurdelenizi kesecek kişiyi nişanlanan kişiler olarak siz seçin. Kimin bunu yapmasını isterdiniz? Ancak kurdeleyi kesecek kişiyi önceden belirlemeniz ve kendisine söylemeniz yapacağı konuşmayı düşünmesi açısından önemli bunu unutmayın.

9. Nişanda Ne Takılır?

Tabii ki ilk olarak geline ve damada alyansları takılır. Alyansı günlük hayatınızda bolca takabileceğiniz için her şeyle uyum sağlaması adına sade bir model tercih edebilirsiniz.

Karşı tarafın bütçesine bağlı olarak, set takım yada bilezik gibi takılar takılabilmektedir. Erkek tarafı genelde nişanda kıza takı takmamayı tercih ediyor. ( Bu algıyı hiç anlamadım, yani kız da oğlan da aileden, neden ayrım yapılıyor ki. Kıza takılan takı, kızın çeyizine yani evini düzeceği eşyalar için gidiyor çoğunlukla. Düğün günü yapılacak borçları hafifletmeye yarıyor. Bu kalıplardan biraz çıkmak gerekiyor. Aynı şekilde kız tarafı için de düğünde takılmamasını anlamıyorum ve en çok da bu takılan takılar çiftin yani kadın ve erkeğin hediyesidir. Her ne sebeple olursa olsun, aileler bunu borç diye almamalıdır. )

Erkeğe genelde saat takılıyor ama yeni moda biraz erkeklerinde kendi isteklerini ortaya koymasıyla değişti. Mesela saat istemiyorsa; playstation 5 gibi onların tutkuları olan şeyleri hediye etmek saat sevmeyen beyler için ideal bir nişan hediyesi olabilir. :))

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like

Heybeliada da Başlamış Bir Aşk Hikayesi

Heybeliada da Başlamış Bir Aşk Hikayesi

Heybeliada da başlamış ve evlilikle taçlanmış bir aşk hikayesi bırakıyorum buraya. Ben fotoğraflarken çok keyif aldım. Umarım sizlerde okurken ve fotoğraflara bakarken keyif alırsınız. Çekim günü sevgili Serenay'ın yanında ikinci fotoğrafçı olarak gitmiştim....

Bekarlığa Veda Partisi için 9 Farklı Konsept Önerisi

Bekarlığa Veda Partisi için 9 Farklı Konsept Önerisi

Bekarlığa veda partisini kim sevmez? Hem damat adaylarının hem de gelin adaylarının en sevdiği eğlence türüdür. Damat beyler genelde bu tarz bekarlığa veda organizasyonlarını kendileri yapmazlar. Onların yerine sağdıçları organize ederler. Ama gelinlerde durum genelde...